CONSEPT :

Conseptimizin kuruluş amacı; Sizlerinde bildiği gibi ülkemizde geçmişte mevcut olan mahalle aralarındaki pastaneler günümüzde konseptlerini güncellemiş olup şu an servislerinden,sunumlarından son derece keyif aldığımız “coffee shop”lara dönüşmüştür.

Halihazırda mevcut olan “coffee shop”ları incelediğinizde, yoğunluklarının çok fazla olduğunu, fakat işletmecileri ile görüşüldüğünde cirolarının yoğunluğa ters orantılı olduğunun tespitinde bulunacaksınız.Takdir edilir ki  bistro-restaurant ağırlıklı yemek çeşitlerinin hem malzeme hem işçilik maliyetleri gözönüne alındığında işletmenin kar marjı düşük,giderlerinin yüksek olduğunu göreceksiniz .Bu sebepten dolayı hem misafirlerimize daha kapsamlı hizmet vermek buna paralel ciroları arttırmak ve karlılığı yükseltmek  adına “coffee shop”lar ile bistro-restaurant sistemleri arasındaki kopukluğu yumuşak bir köprü bağlantısı kurarak “coffee shop”lara uygun yemek alternatifleri zenginleştirip işler hale getirdik.Ve bu yeni yapılanmaya Cafe’xtra adını verdik.

Conseptimizin oluşumunda; sektördeki  mevcut cafe sistemi ile restaurant-bistro sistemi  arasındaki boşluğun farkedilmesi etkili olmuştur.Biz iddia ediyoruz ki geçmişte pastanelerin değişerek” cafe shop”lara  dönüştüğü gibi,artık mevcut “coffee shop”ların da ,yenilenme zamanı ve  sizlere sunduğumuz yeni Cafe’xtra  sistemine geçiş zamanı gelmiştir.

Bu tespitimizin; sektöre katılacak yeni yatırımcılara, mevcut “coffee shop”lara ve buna paralel Türk ekonomisine olumlu katkıları olacağı inancındayız.

FRANCHİSİNG ŞARTLARI:

İşyerlerinin  ve kahve kültürüne sahip olan kesimin yoğun olduğu merkezlerde ve bu merkezlere yakın bölgelerde, şubelerimizin açılması gerekmektedir.

Franchisee  adaylarının kesinlikle eğitim almalarını ve özellikle de dükkanlarının başında bizzat kendilerinin ya da yine eğitim almak şartıyla akrabalık derecesi olan kişilerin durmaları gerekmektedir.

Yine hatırlatmakta fayda görüyoruz ki;

İlk hedefimiz; Sizlere İtibarlı-Keyifli-Karlı bir iş ortamı hazırlayarak şuana kadarki edindiğimiz tecrübeleri sizlerle paylaşmaktır. Firmamızın temel prensibi insanlar arasındaki  iletişimin vazgeçilmez şartı olan  karşılıklı GÜVEN  ortamının sağlandığı bir çizginin paralelinde işbirliğini  oluşturmaktır.

Yurt içi :
İstanbul Ataşehir Turkmall AVM ‘de 2012   II.çeyreğinde,
Söke-Aydın Turkmall Outlet’de 2011   IV.çeyreğinde
Kayseri Forum AVM ‘de 2011   III.çeyreğinde

Yurt dışı:
Gürcistan-Tiflis Forum Rakeen AVM  ‘de  2011   IV.çeyreğinde, yeni şubelerimiz ile müşterilerimizin hizmetindeyiz

Coffee shop-bistro mekanı ile ilgili olarak ,

* İç mekanın asgari 100 m2-Dış mekanın asgari 30 m2 olması bizim için yeterlidir.

* Dekorasyon gideri ,conseptimize uygun bir mekanın hazırlanması için   m2  bazında yaklaşık 800-1000 $ arasındadır.

* Tecrübe bedeli olarak”,franchisee”mizden, lokasyona göre değişken isim hakkı bedeli talep  ediyoruz.Bu bedel ,İsim hakkını-Mimari proje bedelini – İşletmeci ve Personel eğitimini -Menü ve Broşür desteğini  kapsamaktadır.

* Ayrıca, aylık cirodan % 3 Royalty fee, %2 Reklam gideri ücreti talep edilmektedir.

Karşılıklı anlaşma sağlanması halinde aşamalı olarak ,

1-Sözleşme

2-Mağaza Tespiti

3-Proje

4-Tadilat (Personel Eğitimi-Reklam Hazırlığı)

süreçleri işlemektedir.

 

Tekrar Firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür  eder,  esenlikler dileriz.

Saygılarımızla…

 

Oğuzkan Erman

SHATİLLİ   Cafe’xtra

Genel Koordinator

0535 728 83 21

www.shatilli.com.

oguzkan@shatilli.com