le-chateau-bayilik-master-franchise-franchising-şartlarıHazır Giyim sektöründe lider Kanada markasıLe Chateau Türkiye pazarına girmek icin Kanada merkezli danışmanlık firması olan Polipark Inc. ile sözleşme imzalamış ve bu bağlamda Master Franchisee – Ana Lisansör arayışına geçmiştir.

Kanada’nın en büyük hazır giyim zincir mağaza markalarından birisi olan Montreal merkezli Le Chateau firması (http://www.lechateau.com) 2013 yılında oluşturduğu yeni marka bilinci ve konsept mağaza dizaynları ile Türk tüketicisiyle buluşmak istiyor.
Le Chateau bu hedefler doğrultusunda Türkiye’deki iş ortağının belirlenmesi ve sonraki adımlarda mağazaların açılma sürecindeki operasyonlar için Polipark Inc. ile bir anlaşma imzalamış, bu anlaşma gereği ilk etapta Le chateau’nun Türkiye’de uzun soluklu varlığını inşa etmek üzere hazır giyim perakendeciliği konusunda uzman girişimci kişi yada kuruluşlar ile görüşmeler başlamıştır.
 
Türkiye’de “Le Chateau” markasını tam yetki ile temsil edecek olan lisansör firmanın (master franchise) kısa vadede (maksimum iki yil icerisinde) özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerdeki elit alışveriş merkezlerinde 3 ila 5 adet mağaza açması hedeflenmektedir. Bu süreç içerisindeki temel vizyon ise Le Chateau markasını Kanada’lı moda temsilcisi olarak zihinlere yerleştirmektir.
Firmanın uzun vadede başarı tanımlaması ise ülke çapında toplamda 30 ila 75 magaza ile Bayan ve Erkek giyiminde Türk tüketicilerinin moda arayışında önemli alternatiflerden birisi olmaktır. Le Chateau mağazaları yeni konsepti  gereği, ürün çeşitliliği bazında mağaza büyüklüklerine göre değişiklik gösterecek olup sadece bayan veya bay/bayan karma ürünler barındıran mağazalardan oluşacaktır.
le-chateau-bayilik-master-franchise-franchising 
Türkiye pazarını Avrupa pazarındaki en istikrarlı ülke olarak değerlendiren Kanada’lı hazır giyim firması, 2010 yılından bu yana Türk pazarını gözlemlemekteydi. Le Chateau markasının Kuzey Amerika ve Avrupa modasının kombinasyonu olan bir trendi temsil etmesı dolayısıyla; Yapılan ön pazar araştırmasında Le Chateau’nun sahip olduğu stil ve çizgilerin Türk kadını ve erkeği tarafından beğenileceği tespit edildi. Bu ön çalışmalarda yeniliğe ve hızlı moda eğilimine çok açık olan Türk tüketicisinin Le Chateau ürünlerini beğeneceğine olan inanç daha da pekişti.
 
Özellikle Avrupa’nın diğer ülkelerine açılma safhasında Türkiye‘yi pazara giriş noktası olarak değerlendirmek isteyen lider Kanada markası, Türkiye’yi ilk olarak Avrupa pazarına, sonrasında ise Kafkas ülkeleri hazır giyim tüketici pazarına girişte bir “hub” olarak kullanmak arzusundadır.
 
Türk pazarının işleyişi ve Türk iş anlayışı konusunda tecrübeleri olan Polipark Danışmanlık şirketi aracılığı ile potansiyel firmalarla görüşmelere başlanmış olup, bu etaptaki temel amaç, markanın Türkiye’de planladığı adımları Le Chateau ile birlikte atacak, Le Chateau markasının yıllardan beri süregelen başarı grafiğine paralel şekilde geliştirecek olan bir iş ortağı ile guzel bir başlangıç yapmaktır. Bu etap sonrası ana hedef 2014 yaz – sonbahar kreasyonunu Türk moda takipçilerinin beğenisine sunmaktır.
Toplamda 3000’den fazla çalışanı ile Uluslararası pazarlar dahil olmak üzere toplamda 250’nin üzerinde mağaza ile hizmet vermekte olan Le Chateau, halen Ortadoğu’da Birleşik Arap Emirliklerinde (Dubai), Katar, Suriye ve Suudi Arabistan’da başarılı performanslar sergileyen mağazalarının yanısıra, Uzak doguda Vietnam’da iki ayrı mağaza ile güçlü bir başlangıç yapmıştır. Firma Filipinler’de cok yakinda açılacak mağazaları ile uluslararası pazarlardaki gelişimini sürdürmektedir.
Satışa sunduğu ürünlerin %40’dan fazlasını halen Kanada’da kendi üretim tesislerinde üretmekte olan Le Chateau uzun zamandan beri Turkiye’de fason üretim de yaptırmaktadır. İstanbul Sanayi Odasının 2013 yılı Nisan ayında Kanada’ya düzenlediği hazır giyim sektörüne yönelik Ticaret heyetinde bulunan firmalarla da yeni görüşmeler başlamış ve Turkiye’de fason üretimi arttırma konusunda çalışmalar yoğunlaşarak devam etmektedir. Markanın Türkiye pazarına yerleşmesi ile birlikte Türkiye’de daha yüksek miktarlarda üretim yaptırma şansı olacağı açıktır.
 
Le Chateau ile perakende sektöründe iş ortaklığı kapsamında birlikte yürümeyı arzu eden isteyen istekli firmaların aşağıdaki iletişim kanallarını kullanarak Polipark yetkilileri ile temasa geçmeleri gerekmektedir.
 
Polipark Inc. Toronto merkezli PR, Pazar araştırması ve Dış ticarette pazarlama danışmanlığı, Organizasyon ve tanıtım hizmetleri konularında uzmanlaşmış kadrosu ile 2009 yılından bugüne başta tekstil sektörü olmak üzere çeşitli sektörlerde hizmet vermektedir. 
 
Timuçin Gökdemir
Managing director
Polipark Inc.
+1 905 766 2828
contact@polipark.com