Starbuck’s ile birlikte ortaya çıkan, kahve ve çay çılgınlığına alternatif gelecek vaat eden bir sektör olarak yükselmeye başlayan kakao trendi, ilk belirtilerini 2004 yılında göstermeye başladı. O zamanlar Britanya Cadbury’de açılan Cadbury Kakao Evleri  açıldıkları zaman pek fazla tutulmamışlardı. Ama şimdi Kakao Evleri kavramı yeni bir konsept ile yeninden doğmuşa benziyor ve yeni bir akım olarak İngiltere’nin bir tarafından öte tarafına her yeri etkisi altına almış bulunuyor.

İlk mağazası Kent Bluewater alışveriş merkezinde açılan Cadbury Cocoa House (Cadbury Kakao Evleri), bölgesel yayın yapan Wales Online’a göre bu yıl Galler’e yayılmayı planlıyor. İlk etapta 8-10 arası kakao evi açmayı düşünüyorlar.

Knickerbocker Glory

Her mağazada sıcak ve soğuk çikolatalı içecekler olacak, Cadbury zaten aynı zamanda ünlü bir çikolata markası, ayrıca Galli restoran ve yemek eleştirmeni Simon Wright’ın önerip tasarımını yaptığı dönen bir  menü yer alacak. Sunulan ürünler arasında özellikle geleneksel ikindi çayları, jambonlu-pastırmalı sandviçler ve knickerbocker glory (dondurmalı, krem şantili, çikolatalı vanilya çubuklu, çilek meyveli ve şuruplu nefis bir dondurma kokteyli) en meşhurları ve çok beğeniliyorlar.

Cadbury Cocoa House fikrini ortaya atan ve şirket kurucularından olan David Morris; kavramı İngiliz konseptinde tutmak için yerel üreticilere ısrar ettiklerini belirtiyor ve ekliyor: “Kakao evlerinin menüsünde Amerikalı, Fransız veya İtalyan öğeler bulamazsınız.”  Buradan da anlaşılacağı gibi Kakao Evlerinin menüsünde sadece özgün İngiliz tatları bulunuyor.

Cadbury gibi eski ve bilinen bir markanın ilhamı ve öngörüsüyle dokunduğu, aynı zamanda yeni bir konseptle ortaya çıkardığı bu fikir, kendi alanındaki boşlukta doğru bir yere oturduğu için bir trende dönüştü. Bu da, gelişen trendler ve artan rekabet piyasası içerisinde, eski ve kaliteli üretim yapan markaların birkaç farklı fikir ve inovasyonla hala neler yapabileceğinin canlı bir kanıtı.

Cadbury Cocoa House’ın Stabucks’ların tahtını alması mümkün mü, bunu zaman gösterecek. Ama yakın zamanda “Kakao Evleri franchise arıyor”  duyuruları görürsek , bu sinyallerin nereyi işaret ettiğini biliyor olacağız.

www.cadburycocoahouse.com

Çeviren ve düzenleyen: Aslıhan Köse