Birçok Amerikalının rüyası, kendi işlerini kurmak ve kendi kaderlerini kontrol etmektir. Tek sorun, çok az insanın harekete geçip geleceği belirsiz olan bir işe dalması ve kendi işini kurmak için riske atılmasıdır.

Diğerlerinin tutukluk nedeni ise tektir: Başarısızlık Korkusu.

Yeni kurulan şirketlerin varsayılan hızı, kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.  Fakat Case Western Reserve University’den Scott Shane’in belirttiği kaynaklara göre, Bir yıl içindeki başarısızlık oranı; kişi başına 25 Senttir( 0,25 Dolar) ve 10 Yılda %71’dir.

Bu rakamlar ne anlama geliyor?

Bir yıl içinde 4 şirket kurulduğunda, işlerin gelecekteki durumu, şirketlerin ilk yıl içindeki başarılarına ya da başarısızlıklarına bağlıdır. Bu açılan şirketlerin yaklaşık %71’i, 10 yıl içerisinde açılıp kapanır. Yani 10 yıl sonrasında, dört şirketten sadece biri yoluna devam eder.

Franchising Girişimciliğini Anlama

Başarısızlık oranı yüksek olduğundan, sadece sınırlı sayıda insanın bu işe girişmesi hiç de şaşırtıcı değil. Birçok insan bir girişime sahip olmanın yollarından birinin franchise olduğunu bilmiyor. Franchise’lardaki başarısızlık oranı düşüktür ve finansal olarak da iyi performans gösterirler. Yine yukarıda belirtilen 10 yıllık araştırmaya göre, oldukça yüksek bir oranla, Franchise’ların %62’si halen ayaktadır.

Franchise’lar neden ayakta kalıyor?

Franchise’lar neden start-up’lardan(yeni kurulmuş şirketler) daha uzun süre ayakta kalabiliyorlar? Franchise’lar; birçok acemi girişimcinin sahip olmadığı ve girişimi daha az riskli hale getiren birçok avantaja sahiptir.

Franchise’ların 5 Avantajı

Avantaj 1 – Eğitim ve Destek

Franchise veren firma, başlangıçta franchise sahibine geniş bir eğitim ve destek verecektir. Franchise firmaları karın belirli bir oranını aldıklarından, yeni franchise’ların iyi durumda olmaları  onların da çıkarınadır.

Avantaj 2 – Sadece İsim/Marka Değil Şirket İş Modelini Satın Alma

Franchise’ların devamlılıkları ve başarılarının arkasındaki en büyük sebep; iş modelinin hali hazırda çalışır durumda olmasıdır. Sadece isim veya marka olması değil, iş modelinin kendisi bu franchise’ı başarılı kılmaktadır.

Avantaj 3 – Pazarlık Gücü

Bir franchise’a sahip olduğunuzda, tedarikçilerinize karşı belirli bir pazarlık gücünüz olacaktır. Bağımsız, yeni bir girişim sahibi, bu tarz bir güce veya lükse sahip olmayacaktır.

Avantaj 4  – Uzman desteği

Bir franchise işine girdiğinizde , işiniz yalnız değildir. Problemleriniz veya sorularınız olduğunda biraz tavsiye ararsınız. Hangi franchise işine girerseniz girin, size tavsiyede bulunmaktan mutluluk duyacak yüzlerce insanla muhatap olacaksınız. Birçok büyük franchise firması ayrıca bireysel eğitim ve destek de vermektedir.

Avantaj 5  – Yüksek Sermayeli Girişim

Birçok franchise iyi sermayelerle kurulmuştur dolayısıyla da yüksek ayakta kalma oranlarına sahiptir. Birçok başlangıç girişimi bu lükse sahip değildir. Franchise işine giren yatırımcılar, genellikle o işe girebilmek için gerekli maddi yeterliliklere sahiptirler.

Franchise’ların 5 Dezavantajı

Franchise’ların devavantajları oldukça açık ve nettir. Franchise işinin size göre olup olmadığına karar vermeden önce bunları iyi anladığınızdan emin olun.

Dezavantaj 1  – Kontrol kaybı / eksikliği

Bağımsız franchise’lar genellikle franchise veren firmanın belirlediği bazı ilkelere uymak zorundadırlar. Bu ilkeler kullanılacak masalardan, duvar kağıtlarına kadar birçok şeyi kapsayabilir. Bu kontrolü kaybetmek istemiyorsanız, bu iş size göre değil demektir.

Dezavantaj 2  – Daha az uzun-vadeli kazanç

Franchise’lar büyük girişimlerdir fakat bu hemen zengin olmak anlamına gelmez. Makul bir kazanç elde edebilirsiniz ama bir Microsoft veya herhangi bir Fortune 500 şirketi kadar değil.

Dezavantaj 3  – Satış Zorluğu

Bir franchise’a sahip olduğunuzda, onu elden çıkarmak ve satmaya kalkmak, özellikle de franchise firması problemler yaşıyorsa, oldukça zor olacaktır.

Dezavantaj 4  – Franchise Veren Firmanın İflas Etmesi

Sizin işiniz iyi veya kötü gitsin; eğer franchise firması devre dışı kalırsa , sizin de işiniz bitecektir. Hem iyi hem de kötü zamanlarda işi iyi götüren bir firma seçtiğinizden emin olun.

Dezavantaj 5  – İtibar Zedelenmesi İhtimali

Eğer franchise firması işleri beceremezse, bu dolaylı olarak sizi de etkileyecektir. Sadece isim yüzünden bile itibarınız zedelenebilir.

Çeviren: Coşkun Taşdemir

Kaynak: Eric Fernandes