doygun-ekmek-bayilik-temsilcilik-distribütörlükİstanbul’dan sonra Ankara ve İzmit’e de bayilikleri açılan Doygun Ekmek, Türkiye genelindeki distribütörlük arayışına devam ediyor.

Ekmek ve unlu mamuller sektöründe Türkiye’de ilklerin lideri olan Doygun Ekmek‘in perakendede 19, paketli endüstriyel ürünlerde 25, donuk gıdalarda 56 ve yarı pişmiş ürünlerde 28 olmak üzere toplamda 100’ü aşkın ürün çeşidi bulunuyor. İstanbul’da 2 bini aşkın satış noktası ile son tüketiciye ulaşan ve yakın zamanda İstanbul dışına çıkarak Ankara ve İzmit’e açılan Doygun, Türkiye genelinde distribütörler arıyor. Günlük 40 ton üretim kapasitesine sahip olan Doygun, 2014 yılında devreye alınması planlanan iki yeni hat ile günlük kapasitesini yüzde 75 artırarak 70 tona çıkarmayı hedefliyor.

Doygun Ekmek’in tam tahıllı ürün grubunda; kağıt ambalajda tam buğday ve tam çavdarlı somun ekmeği, Soft tam buğday ve tam çavdar ekmeği ile çok tahıllı ekmek yer alıyor. Dost ürün grubu ise köy ekmeği, tam buğdaylı ekmek ve çok tahıllı ekmekten oluşuyor. Kepekli ekmek, light ekmek, tost ekmeği, büfe tost ekmeği, 6’lı hamburger ekmeği, 7’li sandviç ekmeği, tortilla, sade, haşhaşlı ve buğdaylı galeta çeşitleri, tam buğday unu, sade ve kakaolu pasta tabanı da yine Doygun’un perakende ürün yelpazesinde yer alan ürünler…

 

Doygun Ekmek Bayim Olur Musun 2013 Fuar Standı

Doygun Ekmek Bayim Olur Musun 2013 Fuar Standı

Kağıt ambalajlı katkısız tam buğday ve tam çavdar ekmeğinin Türkiye’deki ilk ve tek üreticisi olan Doygun Ekmek, tek kişilik ambalajda roll ekmek, vitamin ilaveli light ekmek ve gözeneksiz tost ekmeğini de piyasaya ilk sunan firma oldu. Ayrıca Doygun, GDO’suz ürünler üreterek Türkiye’de paketli ekmekte Helal Gıda Belgesi’ni alan ilk firma…

Kuruluşundan bugüne tüketici memnuniyeti ve ürün kalitesi konusunda göstermiş olduğu titizlikten ödün vermeyen Doygun Gıda; Türk Diabet ve Obezite Vakfı, Türkiye Diyetisyenler Derneği ve Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetik Bölümü ile konusunda ortak çalışmalarda bulundu. Bu çalışmaların amacı; sağlık ve hijyen koşullarında yeni ürünler geliştirmek, standartları belirlemek, ekmek ve tam buğdaydan üretilmiş mamuller sektörünü geliştirmekti.
Bu tesislerde dünya standartlarında, el değmeden üretim yapan Doygun Gıda‘nın üretimi ve ürünleri ISS, Kontrollab, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Tarım Bakanlığı tarafından denetleniyor.

Doygun Ekmek Bayilik Distribütörlük İletişim Bilgileri

Adres: İstiklal Mahallesi Yazgan Sokak No:4. Esenyurt-Kıraç-İstanbul
Telefon: (212) 444 39 71
Web: www.doygun.com.tr