davidstea-çayları-bayilik-haberleriDavid Segal “Çay” da başrol oynamak istiyor , güney Amerikanın Starbucks’ı olabilecek mi?

31 yaşındaki Kanadalı David Segal çay işinde Starsbucks etkisi yaratmak istiyor. 2008’de David Sega DAVIDsTEA’i Montrealde kurdu.Kuruluşundan daha 4 yıl geçmesine rağmen Kanada genelinde 75’den fazla dükkan açtılar. Ayrıca son zamanlarda New York ve San Francisco’da da açılan çay mağazaları ile hizmelerini geniş alana yaydılar. Yapılan röportajdan aldığımız bilgileri sizinle paylaşıyoruz:

Starbucks’ı devirmeye çalışmıyorsunuz, peki kıyaslamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Jevin Eagle: Starbucks ile kıyaslanmak gurur verici bir şey. Starbucks’ın yaptığı kahvenin benzer iş mantığıyla biz de çay yapıyoruz. Çay içeçeğinin farkındalığını arttırmaya çalışıyoruz ve onu daha havalı göstermeye çalışıyoruz. Ancak şunu belirtmeden geçemeyeceğim, özel karışımlar dahil olmak üzere 150’den fazla çay çeşidimiz var. İnsanlar ister alıp mekanında içiyor isterlerse satın alıp evlerine götürüyorlar. Kıyaslama yapılırken sanırım bu fark yaratır.

Bir girişimci olarak hayattan öğrendiğiniz en önemli ders nedir?

David Segal: Şirketteki satışlar başlangıçta perakende idi. Herschel Segal’dan perakende ortamı hakkında bir çok yararlı bilgi edindim. Öncelikle başarı için iyi bir takımınızın olması gerekir. Bizim grubumuz da tutkulu insanlardan oluşmaktadır. İşin püf noktası,  müşteri hizmetini üst seviyelere çekmek ve kaliteli ürünler sunabilmektir.

Sosyal medyayı reklam olarak nasıl kullandınız?

Jevin Eagle: İnsanlara sosyal medya üzerinden mesaj gönderirken çay bilgisini farklı ve heyecanlı bir şekilde  tüketicilerin ve diğer mağazaların yapmadığı şeyleri yaydık. Bu reklam , yeni bir ürünümüzün afişi oldu ya da ünlü birini kullanarak yayma çalışmaları oldu. Ayrıca twitter ve facebook çok büyük bir camia bunları kullanmamak cahillik olurdu.

İnsanlar bizi benimsedi ve çaylara verdiğimiz isimlerden de etkilendiler. “Main Squeeze” gibi ya da “Chocolate Rocket” gibi.

İnternet aracılığı ile müşterilerimizin şikayet ve önerilerini topluyoruz. Bu ortamda insanlar paylaşıyor, tartışıyor ve iş birliği yapıyor.

Yeni bir şehirde mağaza açtığınızda insanları nasıl etkiliyorsunuz?

Jevin Eagle: Deneyimlerimizden ve kalitemizden bahsediyoruz. Yayma çalışmalarını en özele inerek örneğin yerel yoga stüdyolarında,  koşu maratonlarında servis yaparak ya da o bölgede tanınmış ünlülerin bize eşlik etmesini rica ediyoruz ve çay partileri düzenliyoruz. Akşamı boş geçirmek olmaz hava kararınca geliştirdiğimiz spesiyal çayları kokteyllerde sunuyoruz.

Genç girişimcilere tavsiyeniz nedir?

Çalışmaktan haz almaya bakın çünkü daha epey bir yolunuz var.

DAVIDsTEA Web: www.davidstea.com